Noszenie nieprawidłowo dobranego obuwia to najważniejszy czynnik sprzyjający powstawaniu przeciążeń
na stopach oraz patologii skóry i paznokci. Długotrwałe i systematyczne użytkowanie  niewłaściwego obuwia tzn. takiego, które nie jest dopasowane do budowy anatomicznej stopy powoduje ich deformację, a w skutkiem tego jest powstawanie zniekształceń, zrogowaceń, pęknięć, rozpadlin, a także zniekształceń paznokci , zmiany ich struktury czy nawet bolesnego wrastania.

Buty na wysokim obcasie

Kobiety bardzo często noszą obuwie na obcasach o wąskich przodach. Skutkiem tego jest powstanie uciążliwych i bolesnych deformacji kostnych takich jak : paluch koślawy, palce młotkowate czy płaskostopie. Szpilki na wysokim obcasie wpływają na przeciążenie, deformacje oraz bóle stóp, podudzi, kolan, miednicy
i kręgosłupa. Zmianie ulega biomechanika stopy - nadmiernie obciążone przodostopie pogarsza wytrzymałość struktur stabilizujących stopę, osłabieniu ulegają mięśnie i ścięgna.

Buty z tworzyw sztucznych – z niehigroskopijnego i nieprzewiewnego materiału
 
Noszenie butów wykonanych z tworzyw sztucznych sprzyja nadmiernej potliwości, co może wpłynąć na rozwój zmian bakteryjnych, grzybiczych czy wirusowych. Przy zakupie obuwia należy zwrócić uwagę na cenę, niska
na ogół świadczy o słabej jakości obuwia.

Klapki typu japonki

Klapki typu japonki są uważane za buty wygodne, niestety sposób chodzenia jaki wymuszają jest nienaturalny dla stóp. Najbardziej cierpią przykurczone palce, cały ciężar jest przenoszony z zewnętrznej części stopy na paluch, osłabieniu ulega mięsień odwodziciel, dochodzi do przykurczu ścięgien, co może skutkować trwałymi zniekształceniami w obrębie stopy.  W obuwiu typu japonki bardzo często dochodzi do urazów, ponieważ stopa jest niestabilna, a pieta nieamortyzowana.

Buty typu baleriny.

Buty typu baleriny są uważane za jedne z najbardziej wygodnych butów. Niestety ta opinia jest błędna. Buty te maja zbyt płaską i wąską podeszwę. Stopa układa się w nich nienaturalnie, a podłoże jest twarde i nieamortyzujące. Wierzchnia część buta jest zbyt płytka, ledwo zasłania palce i niedokładnie obejmuje pięty. Palce stóp i krawędzie pięt są nadmiernie ściskane, ponieważ to one utrzymują buty na stopach. Bardzo często w takim obuwiu palce ulegają deformacjom,  a narażona na otarcia skóra staje się zaczerwieniona. Na powierzchni stawów tworzą się odciski. Paznokcie mają tendencje do pękania od strony wolnego brzegu, zaczynają się rolować i przerastać. Bardzo często baleriny są przyczyną wrastania paznokci. Obuwie to  nie usztywnia pięty, a cała praca stopy jest skierowana na utrzymanie buta na miejscu.

Nieprawidłowo dobrane i wadliwe obuwie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie stopy. Nieodpowiednio dobrana długość i szerokość przedniej części buta jest przyczyną trwałych zniekształceń w okolicy palucha
( paluch koślawy ) oraz palców ( palce młotkowate ) jet również przyczyną powstania modzeli, odcisków, ran, otarć i pęcherzy.

 

pfr