Nadmierna suchość skóry to bardzo często spotykana patologia skóry stóp, występuje ona bez względu na wiek i płeć. Zbyt niski poziom nawilżenia skóry stóp powoduje, że traci ona swoją elastyczność i sprężystość, a warstwa rogowa ulega nadmiernemu pogrubieniu i złuszczaniu. W efekcie jej powierzchnia staje się bardziej szorstka, zwiększa to również podatność skóry na postawanie pęknięć i mikrourazów. Powierzchowne złuszczanie może przebiegać z miejscowym rumieniem. Bardzo często nadmiernej suchości skóry towarzyszy również świąd i uczucie pieczenia.


Do bezpośrednich przyczyn sprzyjających niedostatecznemu nawilżeniu należą: TEWL (Transepidermal Water Loss), czyli nadmierna transepidermalna utrata wody przez naskórek, zaburzenia transportu wody z głębszych warstw skóry, spadek zdolności wiązania wody na poziomie warstwy rogowej, a także brak gruczołów łojowych na podeszwach stóp, ograniczone wydzielanie gruczołów potowych oraz nieprawidłowo wykształcony płaszcz hydrolipidowy.


Suchość skóry może być również uwarunkowana genetycznie, jednak w większości przypadków związana jest z nieprawidłową dietą (picie zbyt małej ilości wody, niedobór witaminy A), zaburzeniami  w funkcjonowaniu układu krwionośnego, zaburzeniami metabolicznymi (choroby takie jak miażdżyca, cukrzyca i inne). Zaburzenia gospodarki hormonalnej również mogą przyczyniać się do nadmiernej suchości skóry (w okresie menopauzy lub przy niedoczynności tarczycy), podobnie jak nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby lub nerek. Fizjologiczne zmiany zachodzące w naszym organizmie oraz procesy zanikowe związane ze starszym wiekiem także wpływają na stan naszej skóry.


Okresowe występowanie suchości skóry zwykle ma związek z nieprawidłową pielęgnacją domową lub zaniedbaniami higienicznymi. Warunki klimatyczne i pora roku również wpływa na stan skóry stóp, dlatego należy pamiętać, że latem zawsze obserwuje się więcej przypadków nadmiernej suchości, co ma związek z noszeniem odkrytego obuwia, wzrostem TEWL oraz częstymi kąpielami.


Warto pamiętać, że w gabinecie podologicznym nie tylko można wykonać pedicure medyczny i opracować zrogowacenia, ale także nauczyć się jak prawidłowo pielęgnować swoje stopy i jakie preparaty będą najlepsze dla naszej skóry.

 

Źródło: Klamczyńska M., Kopaczewska E., Skocka – Pietruszewska A. „Atlas podologiczny. Nadmierna suchość skóry”

 

pfr